Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı Nedir?

Bademciklerin cerrahi müdahale ile alınması işlemine bademcik ameliyatı adı verilir. Bu işlemin tıbbi adı, tonsillektomidir. Bademciklerin iltihaplanması ise tonsilit olarak adlandırılmaktadır.

Boğazın arkasında bulunan iki adet oval şekilli organa verilen isim bademciktir. Bunlar boğazın iki tarafında birer tane bulunur. Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Bununla birlikte vücudun ağızdan giren bakteri ve virüslere karşı ilk savunma hattı işlevini görür. Bademciklerin bağışıklık sistemi içinde işlevi ergenlikten sonra azalır. Bu nedenle bademcik iltihaplanması vakaları yetişkinlerde daha nadir görülmektedir.

Sık tekrarlayan bademcik iltihaplanmasının tedavi sürecinde yaygın olarak kullanılan bir uygulama, bademcik ameliyatı, yani tonsillektomidir. Bunun yanı sıra uyku esnasında ortaya çıkan solunum bozukluğuna neden olabilen bademcik yapıları da cerrahi olarak çıkartılabilmektedir.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik ameliyatı birçok vakada oldukça kolay uygulanır. Bununla birlikte hastanede uzun yatış gerektirmeyecek bir cerrahidir. Ancak komplikasyonların ortaya çıktığı vakalarda uzayan hastanede yatış gerekebilir.

Bademcik ameliyatı yaygın olarak genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle ameliyat sırasında birey işlemden haberdar olmaz veya ağrı hissetmez.

Doktor, dokuları çıkarmak ve kanamayı durdurmak için ısı veya yüksek enerjili ses dalgaları kullanan özel bir cerrahi aletten faydalanır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Evde Bakım

Bademcik ameliyatı sonrasında nadiren komplikasyon gözlenir. Bunlar arasında bir ila iki hafta boğazda orta şiddette ağrı, boğazda bir şey sıkışmış hissi olur. Aynı zamanda kulaklarda, boyunda veya çenede ağrı ile özellikle çocuklarda endişe hali sayılabilir.

Operasyondan sonra sağlıklı bir iyileşme süreci sağlamak için çeşitli adımları doktor tavsiyesi ile atmak mümkündür. Ağrı kesici ilaçlar birey tarafından hekimin reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır. Doğru zamanda ve uygun dozda almalıdır.

Ameliyattan sonra bol miktarda sıvı almak önemlidir. Bu sıvı kaybını önler. Elma püresi veya et suyu gibi yutması kolay hafif yiyecekler tüketmeniz, operasyon bölgesinin hasar görmesini engeller. Eğer birey dondurma ve muhallebi gibi yiyecekleri tolere edebiliyorsa bunların tüketimi daha iyi olacaktır. Bademcik ameliyatı sonrasındaki dönemde diyette çiğnemesi ve yutması kolay yiyecekler yenmelidir. Acıya veya kanamaya neden olabilecek asitli, baharatlı besinleri bir süre daha tüketmemeniz gerekir.

 

Yatak istirahati bademcik ameliyatından sonraki birkaç gün tavsiye edilebilir. Birey, doktor tavsiyesine göre normal beslenme düzenine döndüğü, gece boyunca normal uyuduğu ve ağrı kesiciye ihtiyaç duymadığı zaman işe veya okula dönmelidir. Birey kaçınması gereken aktiviteler hakkında doktorla konuşmalıdır.

Bademcik Ameliyatı

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?