Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Nedir?

Kulakların özellikle karşıdan ya da arkadan bakışta belirgin olarak görülmeleri ve kafadan dışarı doğru olması gerekenden daha dik şekilde uzanmaları “kepçe kulak deformitesi” olarak adlandırılmaktadır. Bu durum toplumda farklı derece ve farklı tiplerde olmak üzere yaklaşık %5 oranında görülür. Tek ya da her iki kulakta birden izlenebilmektedir. Kepçe kulak deformitesi, herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak kişilerde önemli psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir.

Erken yeni doğan dönemi dışında tedavisi cerrahi gerektiren kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi amacı ile yapılan operasyonlar vardır. Bu operasyonlar, “otoplasti” olarak adlandırılırlar.

Kepçe Kulak Görünümü Neden Olur?

Kepçe kulak deformitesinin iki farklı nedene bağlı olarak meydana gelir. Bunlar kulak kepçesi iç kısmındaki kavum konka bölümünü oluşturan “konkal kıkırdağın” fazla gelişmesi ve kulak kepçesi içerisindeki “antiheliks” adı verilen kıvrımının tam oluşmamasıdır. Bu iki durum tek başına görülebileceği gibi birlikte bulunarak kepçe kulak görünümüne yol açabilir.

Kepçe kulak ameliyatında başarılı sonuç alabilmek için ameliyat öncesinde detaylı bir değerlendirme yapılması gerekir. Bu değerlenme sonrası problemin nedeninin tam olarak anlaşılması ve cerrahi işlemlerin mevcut problemlerin hepsini düzeltecek şekilde uygulanması gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Kulak kepçesinin gelişiminin tamamlanması 10 yaşı bulur. Bunun yanı sıra bu gelişim 4-5 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatının hayatın herhangi bir döneminde yapılmasında sakınca yoktur. Bunun yanı sıra bu problem özellikle çocuklarda okul çağlarında çevresel faktörlere bağlı olarak psikolojik problemlere yol açabilir. Bu nedenle otoplasti ameliyatları sıklıkla okul dönemindeki çocuklarda uygulanmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riski Var mıdır?

Otoplasti ameliyatı genel olarak düşük riskli operasyonlar arasındadır. Ameliyat sonrasında kısa dönemde görülebilecek en sık problemler ameliyat sahasında kan toplanmasıdır. Bununla birlikte enfeksiyon da görülebilir. Ancak her iki problem de uygun tedavilerle sorunsuz bir şekilde giderilebilir.

Orta-uzun dönemde görülebilecek problemler ise kulaklarda asimetri oluşması ya da kepçe kulak görünümünün zamanla yeniden ortaya çıkmasıdır. Detaylı ameliyat öncesi değerlendirme ve uygun cerrahi teknikler sayesinde böyle bir durumla nispeten az karşılaşılır. Ancak geliştiği taktirde bu problemin çözümü için genellikle tekrar cerrahi uygulanması gerekmektedir.

 

 

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?