Endoskopik Konka Redüksiyonu

Burun Eti Ameliyatı

Konka Redüksiyonu (Burun Eti Küçültülmesi) Nedir?

Konka ameliyatı, yani burun eti küçültülmesi operasyonu burnun büyüklüğünden dolayı kaynaklanan ve nefes almakta zorluk çeken kişilere uygulanmaktadır. Kişinin daha sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için bu operasyona ihtiyaç duyulur.

Burun Eti (Konka) Nedir?

Burun eti (konka), toplamda üç adettir. Burnun üstünde, altında ve orta kısmında yer alır. Bunlar kişinin burnunun içerisinde hava akışının gerçekleşmesini, nemlenmesini ve ısınmasını sağlamak için çalışırlar. Ayrıca alınan havanın filtrelenmesi görevini görürler. Soğuk havalarda ise damarlara kan dolmasını sağlarlar.

Burun Etinin Büyüme Nedenleri Nedir?

Burun etinin büyüme nedenleri arasında birçok sebep bulunabilir. Çoğunlukla burun etlerinin alt ve orta kısımlarında büyümeler izlenir. Büyümeye neden olan faktörler arasında ise hamilelik, çevresel etkenler, alerjik sebepler ve enfeksiyonlar sayılabilir. Özellikle grip vb. bir durum için uzun bir süre boyunca burun açıcı kullanmak bu sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bunun yanında polen ve toz alerjisi de burun etlerinin şişmesinde etkili faktörlerden birisidir. Ayrıca sigara içenler ya da sigara bulunan bir ortama maruz kalan kişilerde de bu sorun görülür.

Burun Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Burun eti büyümesinin belirtileri içinde en çok görüleni, burun tıkanıklığıdır. Kişi bu sorundan dolayı burnundan nefes alamamaya başlar. Sürekli ağzından nefes almaya çalışır. Bu durum özellikle uyku esnasında fark edilmektedir. Kişi uyandığında solunum yollarının kuruduğunu fark eder. Uyku esnasında horlamaya da neden olur. Bu da kişinin yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bunun sonucu olarak burun eti büyüyen kişi vücuduna yeterli miktarda oksijen alamaz. Yine burun eti büyümesinden kaynaklı olarak tat almada problem yaşanabilmektedir. Aynı zamanda akıntı oluşabilmektedir. Eğer bu belirtiler görülüyorsa kişinin burun etinin büyüdüğü sonucu çıkarılabilir. Ancak kesin tanı, alanında uzman bir KBB doktorunun yapacağı muayene ile konulur.

Burun Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

‘’Burun eti ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?’’ sorusu sıkça merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu operasyon genel veya lokal anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Burun eti ameliyatı, kişinin burnunda bulunan etin kesilip tamamen çıkartılmasıdır. Eğer burun kemiğinde herhangi bir problem bulunmuyorsa burun eti tamamen çıkarılmaz. Bunun yerine küçültülür. Operasyonun nasıl yapılacağına muayeneler sonucunda kişinin burun etinin ne durumda olduğu anlaşılınca karar verilir. Operasyon ortalama 15-20 dakika civarı sürer. Ancak estetik anlamda bir işlem de yapılacaksa bu süre 2 saati bulabilir.

Endoskopik Konka Redüksiyonu

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?