Tiroidektomi

Tiroidektomi

Tiroidektomi Nedir?

Tiroidektomi, bazı yapısal (guatr) ya da işlevsel bozuklukların tedavisi için uygulanan bir operasyondur. Tiroid bezinin cerrahi olarak çıkartılması işlemidir. Halk arasında daha çok guatr ameliyatı olarak bilinir. Bu operasyonda genel anestezi altında tiroid bezinin bir kısmı ya da tamamı çıkarılır.

Tiroidektomi Endikasyonları

Tiroid kanseri ya da şüphesi tiroidektomi endikasyonları yer alır. Bununla birlikte büyük nodüller ve hipertiroidi gibi belirtiler total tiroidektomi endikasyonları arasındadır.

Ameliyat Tipleri

Total Tiroidektomi

Total tiroidektomi, tiroid bezinin tamamının çıkarılmasıdır. Aynı zamanda bu işlem, tiroid kanseri ve tüm tiroid bezini kapsayan multinodüler guatr gibi hastalıklar söz konusu olduğunda uygulanır.

Totale Yakın Tiroidektomi

Tiroid yataklarında bilerek 1-2 gram kadar doku bırakılması işlemidir. Totale yakın tiroidektomi ile ses siniri tiroid dokusuyla çok fazla iç içeyse sinire herhangi bir zarar vermemesi esas alınır.

Subtotal Tiroidektomi

Tiroid yataklarında yine bilerek 1-2 gramdan daha fazla doku bırakılması işlemidir. Günümüzde çok fazla uygulanmayan bir operasyondur. Bunun yanı sıra tiroid kanseri vakalarında bu operasyon kesinlikle uygulanmaz.

Total Lobektomi

Total lobektomi, kanser şüpheli tek nodül olduğu zaman uygulanır. Operasyonda nodülün yer aldığı lobun tamamının çıkarılmasıdır. Ayrıca bu işlem ile bir taraf tiroid lobunun tamamı çıkarılır. Bunu yaparken diğer loba dokunulmaz.

Tiroidektomi Ameliyatı

Bu ameliyat için ilk olarak lenf nodu diseksiyonuna ve boyunda tiroid bezinin büyüklüğüne bakılır. Ardından operasyonun yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Bundan sonra cilt kesisi ile operasyona başlanır. Açılan kesi daha sonra cilt altından ve dışarıdan görülmeyen ince sütür materyaller ile dikilir. Tiroid cerrahisi temiz ameliyat grubunda yer alır. Bu nedenle operasyondan sonra kesi yeri enfeksiyonu riski oldukça azdır.

Tiroidektomi Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastanın tahammül edemeyeceği derecede bir ağrı oluşmaz. Erken dönemde meydana gelen boğazda takılma hissi veya hafif bir ağrı en fazla 24 saat sürer. Sonra kaybolur. Ameliyattan sonraki 6-8 saat içerisinde, hasta ağızdan beslenebilir. Bununla birlikte rahat bir şekilde yürüyebilir. Öte yandan hastalar, ameliyat sonrasındaki ilk 24 saat içinde taburcu olabilirler.

 

Tiroidektomi

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?