Kulak Zarı Tamiri

Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak Zarı Tamiri (Timpanoplasti) Nedir?

Sık yaşanan ve kronikleşen kulak enfeksiyonları, kulak zarında hasar meydana getirebilir. Diğer adıyla Timpanoplasti olarak bilinen kulak zarı tamiri, hem kulak zarının hem de içerdeki kemikçik zincirinin tamir ve onarımının yapıldığı bir operasyondur. Kulak zarında delik olan ve kronik yani devamlı orta kulak iltihabı bulunan hastalarda orta kulak ve orta kulaktaki kemiklerin içindeki iltihap temizlenir. Daha sonra kulak zarının kapatılması (yama) işlemi yapılır. Bu operasyon ile kulak zarı onarılmış olur.  Çoğu zaman da işitmenin de daha iyi olması sağlanmış olur.

Ameliyat, genellikle kulak kepçesi arkasından yapılır. Bunun yerine dış kulak yolundan da yapılabilmektedir. Orta kulak diğer dokularla beraber onarılır.

Bazı kişilerde hem kemikçik zinciri hem de kulak zarını aynı anda tamir edilemeyebilir. Böyle durumlarda önce kulak zarı onarılır. Bundan yaklaşık dört ay sonra da kemikçik tamiri yapılır. Bu işleme aşamalı operasyon adı verilmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatında Dikiş Olur mu?

Kulak zarı onarımı ameliyatlarında kulağın arkasından kesi yapılarak tamir yapılır. Bunun yerine hiç kesi yapmadan sadece dış kulak yolundaki delikten girilerek de işlem uygulanabilir. Op. Dr. Tayfun Demirel, bu operasyonların çoğunda kulak içinden operasyon gerçekleştiriyor.  Kulak arkasında kesi ve dikiş olmuyor. Bu sayede hasta günlük yaşamına çok daha hızlı bir şekilde dönebiliyor.

Operasyondan Sonra Ne Zaman Duyabilirim?

Operasyondan sonra kulak içinde eriyebilen süngerler olduğu için tıkalı olacaktır. İçeri yerleştirilen bu süngerler yaklaşık 20 gün içinde erir. Ameliyattan 20 gün sonra, yani süngerler eridikten sonra duyma hissiniz geri gelir. Operasyondan sonra duyma hissinizin tam olarak iyileşmesi ise 2 aydır.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra ilk hafta baş yukarıda kalacak şekilde uyumanız gerekir. Öksürmemeye ve ıkınmamaya özen gösterin. Lifli gıdalar ile beslenmeniz, kabız olmanızı önleyeceğinden bu tür gıdalar tüketmeye özen göstermeniz gerekir. En az 1 ay boyunca ağır hareketlerden kaçının. Ameliyattan sonra en az 2 ay boyunca kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin.

Kulak Zarı Tamiri

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?