Revizyon Rinoplasti

Burun Ameliyatı

Revizyon Rinoplasti (Sekonder Rinoplasti) Nedir?

Bu operasyon bir önceki rinoplasti (burun estetiği) ameliyatının istenmeyen sonuçlarını gidermek için yapılır. İşleme revizyon rinoplasti (düzeltme burun estetiği) denir. “Sekonder Rinoplasti” olarak da anılmaktadır. Ne yazık ki rinoplasti ameliyatı her hastada olumlu sonuçlanmaz. Böyle durumlarda primer rinoplasti (birincil burun estetiği) sonrası %5-15 oranında revizyon (düzeltme) ameliyatı gerekmektedir. Bu oranlar ülkemizde ve dünyada yapılan burun estetiği sonuçları ile ilgili yayınların sunduğu verilerden alınarak aktarılmıştır. Oranlar cerrahın deneyimine ve ilk ameliyattaki burnun zorluğuna göre değişebilir.

Revizyonlar minör ve majör olarak ikiye ayrılır. Minör revizyonda; ilk ameliyatın sonucu kabul edilebilirdir. Ancak yine de küçük rotüşler gerekmektedir. Hasta mevcut burnu ve genel görünümü ile mutludur. Buna rağmen daha kusursuz bir görünüm için küçük düzeltmeler isteyebilir. Ancak önceki rinoplasti ameliyatı sonucunda belirgin şekil bozukluğu olan hastalara yapılan işlem major revizyondur. Minör revizyonlar sıklıkla 30-40 dakikalık bir süreçte tamamlanır. Ancak major revizyonlar, ameliyatın kapsamına göre 3-6 saat sürebilir.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı Neden Daha Zordur?

Revizyon cerrahisi primer cerrahiden biraz farklıdır. Doku planları sıklıkla daralmış, bizim için çok değerli olan kıkırdak ve kemik dokular aşırı veya asimetrik bir şekilde çıkarılmış durumdadır. Bununla birlikte iyileşme sırasında zayıf veya zayıflatılmış kıkırdaklar bükülmüştür. Bu durum ameliyat esnasında daha uzun süre ve dikkatli çalışmayı zorunlu kılar. Deri ve yumuşak doku revizyon rinoplastide çok büyük bir önem taşır. Çoğu zaman ciltte bir skar (nebde) oluşabilir.

Revizyon rinoplastide primer rinoplastiye göre daha fazla inflamatuar doku bulunur. Ayrıca burun septum kıkırdağı önceki ameliyatta kullanılmış olacağından genellikle yetersizdir.  Normal anatomik yapıların deforme ve eksik olması revizyon ameliyatlarını daha zor kılar. Bu noktada cerrahın deneyimi ve sabrı operasyonun sorunsuz ve başarılı sonuçlanmasında en etkili unsurdur. Dahası revizyon ameliyatında her şey düzgün yapıldığında bile, mevcut dokuların ve cildin iyileşme cevabı sonuçların izlenmesinde etkili olur.

Op. Dr. Tayfun Demirel, yapmış olduğu revizyon operasyonlarının büyük bir çoğunluğunda başarılı sonuçlar elde etmekte ve hastalarının istedikleri görünüme kavuşmalarını sağlamaktadır. Süreçler hakkında daha detaylı bilgi veya randevu almak için iletişim formunu doldurarak Op. Dr. Demirel ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Revizyon Rinoplasti

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?