Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Bu sağlık sorunu nazal konjesyon olarak da tanımlanır. Burun tıkanıklığı genellikle kafa içerisindeki boşluklar olan sinüslerin grip gibi çeşitli nedenlerle iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu şikayete genellikle sinüslerde dolgunluk hissi ve baş ağrısı gibi semptomlar eşlik edebilir. Burun tıkanıklığı genellikle doktorların bilgisi ve önerisi dahilinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Uzun süreli devam eden burun tıkanıklıklarında ise medikal tedavi gereksinimi olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Burun tıkanıklığı, burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarının da ana nedenlerinden birini oluşturur.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bebek ve küçük çocuklar çeşitli rahatsızlıklar sırasında meydana gelen semptomları ifade edemezler. Dolayısıyla anne ve babaların çeşitli belirtileri takip etmesi gerekir. Bu şekilde çocuklarında burun tıkanıklığı mevcut olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirler. Çocuklarda burun tıkanıklığı belirtileri genel olarak şunlardır:

  • İştahsızlık
  • Beslemenin zorlaşması
  • Nefes almada güçlük
  • Uykudan sık uyanma
  • Uykuya dalmada güçlüğü
  • Huzursuzluk
  • Balgamlı öksürük

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması için öncelikle altta yatan asıl nedenin tedavi edilmesi gerekir. Üst solunum yolu gibi sık görülen enfeksiyon durumlarına bağlı oluşan burun tıkanıklığı olgularında birkaç günü geçmeyecek şekilde doktorunuzun reçete ettiği dekonjestan burun spreylerinin kullanımı iyileştirici olur. Bu uygulama dışında buhar inhalasyonu, ılık kompres uygulamaları, alerjik kaynaklı burun akıntılarında doktorunuzun önerisi ile antihistaminik ilaç kullanımı, ortamın nemlendirilmesi veya sıvı tüketiminin artırılması gibi yöntemler uygulanabilir. Anatomik kaynaklı burun tıkanıklığı durumlarında ise cerrahi müdahale gerekebilir. Operasyon ile bu problemin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Bebeklerde burun tıkanıklığı gelişmesi halinde bazı ebeveynler ne yapacağını tam olarak bilemez. Burun tıkanıklığının özellikle yenidoğan dönemindeki çocuklarda sık görülen bir durum olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Bebeklerde gelişen burun tıkanıklığı genellikle endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Bebeğinizin burnu oldukça dar hava yollarına sahip olabilir. Böyle bir durumda hapşırık ve burun tıkanıklığı şikayetleri sık olarak görülür.

Bebeklerde burun tıkanıklığının kontrol altına alınabilmesi için öncelikle bebeğin yaşadığı çevrede sigara dumanı, saç spreyi, toz, boya, parfüm, sprey, esanslı vücut losyonu veya evcil hayvan tüyü gibi tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması önerilir. Hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde burnun serum fizyolojik ile açılması gerekebilir. Bunun yanı sıra vakum etkisi sağlayan tıbbi cihazlar ile burun temizliğinin yapılması, enfeksiyon etkenlerinden kaynaklanan durumlarda ise bu etkene yönelik olarak medikal tedavinin başlanması uygun görülebilir. Bu uygulamalar, bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna yanıt niteliği taşıyan uygulamalar arasında yer alır.

 

Burun Tıkanıklığı

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?