Geniz Akıntısı

Çocuk Geniz Akıntısı
Geniz Akıntısı

Geniz Akıntısı Nedir?

Geniz akıntısı, ya da diğer adıyla postnazal sızıntı hemen her bireyi hayatının en az bir noktasında doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunda, burunda ve boğazda bulunan bezler burun zarlarını nemlendirmek için mukus ya da diğer adıyla sümük üretir. Bunlar aynı zamanda bağışıklık sistemine bağlı olarak enfeksiyonla savaşır.

Bireyler normal şartlar altında vücutlarının ürettiği mukusun farkına varmaz. Bunu refleksif olarak yutar. Ancak bireyin vücudu çeşitli nedenlere bağlı olarak fazladan mukus üretmeye başladığında, bunun boğazınızın arkasında biriktiği hissedilebilir. Bunun yanında mukusun burundan boğaza doğru aşağı aktığını da hissedilebilir. Fazla mukusun özellikle burundan aşağıya, boğaza doğru akması sorunu geniz akıntısı olarak adlandırılır.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok vakada geniz akıntısı iyi huyludur ve vücudun kendisini savunma sistemlerinden birisidir.  Bu sorun çeşitli yöntemler ile evde tedavi edilebilir. Ancak bu yöntemlerin bir kaç gün kullanılmasına rağmen düzelme görülmemesi ya da geniz akıntısın yanında kanlı mukus gibi başka belirti ve semptomların görülmesi halinde mutlaka uzman bir KBB doktoruna görünmeniz gerekir.

Genellikle geniz akıntısı ile ilgili sorunlar yaşayan bireyler için kortizonlu steroid içeren burun spreyi reçete edilir. Ancak diğer kortizonlu ilaçlarda olduğu gibi bu burun spreylerinde de uzun süreli kullanım sonucunda yan etkiler görülebilir. Bunun yerine çeşitli sinüs nemlendiricileri ya da sinüs durulama araçları da birikmiş olan fazla mukusu temizleyebilir.

Bunların yanı sıra uzandığınız esnada başınızı hafifçe yüksekte tutarak mukusun düzgün hareketi için uygun drenajı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda geniz akıntısının birikmesini engelleyerek gece öksürük nöbetlerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Eğik septumdan kaynaklanan vakalarda ise geniz akıntısını kalıcı olarak tedavi etmenin tek seçeneği düzeltici cerrahidir. Septoplasti adı verilen bu ameliyat sonucunda nazal septum sıkılaştırılarak düz bir hale getirilir. En etkili ve doğru sonucun elde edilmesi için nazal septumun bazı kısımları çıkarılabilir. Bu şekilde kesin tedavi gerçekleşmiş olur.

Operasyon ve tedavi süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim formunu doldurarak Op. Dr. Tayfun Demirel ile iletişime geçebilirsiniz.

Geniz Akıntısı

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?