Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı

Kulak Zarı Ameliyatı
Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı

Çocuklarda Kulak Zarı Tamiri (Timpanoplasti) Nedir?

Çocuklarda sık sık yaşanan kulak enfeksiyonları, kulak zarında hasar meydana getirebilir. Diğer adıyla Timpanoplasti olarak bilinen kulak zarı tamiri, hem kulak zarının hem de içerdeki kemikçik zincirinin tamir ve onarımının yapıldığı bir operasyondur. Kulak zarında delik olan ve kronik yani devamlı orta kulak iltihabı bulunan çocuklarda orta kulak ve orta kulaktaki kemiklerin içindeki iltihap temizlenir. Daha sonra kulak zarının kapatılması (yama) işlemi yapılır. Bu operasyon ile kulak zarı onarılmış olur.  Çoğu zaman da işitmenin de daha iyi olması sağlanmış olur.

Ameliyat, genellikle kulak kepçesi arkasından yapılır. Bunun yerine dış kulak yolundan da yapılabilmektedir. Orta kulak diğer dokularla beraber onarılır.

Bazı kişilerde hem kemikçik zinciri hem de kulak zarını aynı anda tamir edilemeyebilir. Böyle durumlarda önce kulak zarı onarılır. Bundan yaklaşık dört ay sonra da kemikçik tamiri yapılır. Bu işleme aşamalı operasyon adı verilmektedir.

Çocuklarda Kulak Zarı Ameliyatında Dikiş Olur mu?

Çocuklarda kulak zarı onarımı ameliyatlarında kulağın arkasından kesi yapılarak tamir yapılır. Bunun yerine hiç kesi yapmadan sadece dış kulak yolundaki delikten girilerek de işlem uygulanabilir. Op. Dr. Tayfun Demirel, bu operasyonların çoğunda kulak içinden operasyon gerçekleştiriyor.  Kulak arkasında kesi ve dikiş olmuyor. Bu sayede çocuk günlük yaşamına çok daha hızlı bir şekilde dönebiliyor.

Çocuğum Operasyondan Sonra Ne Zaman Duyabilir?

Operasyondan sonra kulak içinde eriyebilen süngerler olduğu için bir süre tıkalı olacaktır. İçeri yerleştirilen bu süngerler yaklaşık 20 gün içinde erir. Ameliyattan 20 gün sonra, yani süngerler eridikten sonra çocuğunuzun duyma hissi geri gelir. Operasyondan sonra duyma hissinin tam olarak iyileşmesi ise 2 aydır.

Çocuklarda Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan sonra çocuğun ilk hafta başı yukarıda kalacak şekilde uyuması gerekir. Öksürmemesi ve ıkınmaması önemlidir. Bu süreçte çocuğunuzu lifli gıdalar ile beslemeniz, kabız olmasını önleyeceğinden bu tür gıdalar tüketmesine özen göstermeniz gerekir. En az 1 ay boyunca ağır ve ani hareketler yapmaması lazım. Ameliyattan sonra en az 2 ay boyunca kulağına su kaçırmamaya özen gösterin.

Kulak Zarı Tamiri Ameliyatı

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?