Çocukluk Dönemi KBB Tanı ve Tedavileri

Çocuk KBB

Çocukluk Dönemi KBB Tanı ve Tedavileri

Çocuklarda KBB muayenesi, hastalıkların önceden teşhis edilmesi konusunda oldukça önemlidir. Bu sayede gerekli önlemler erken dönemde alınmış olur. Özellikle sorunlu bir gebelik veya doğum ile dünyaya gelen bir çocukta KBB muayenesi hayati önem taşımaktadır. Küçük yaş grubunda en çok görülen KBB hastalıkları; üst solunum yolu yani nezle ve grip gibi hastalıklardır. Bununla birlikte boğaz iltihaplanmasına bağlı farenjit veya bademcik şişmesi ve orta kulak iltihabı hastalıklarıdır. KBB sorunları gözlenen ve bu hastalıklara çok sık şekilde yakalan çocuklardın mutlaka KBB doktoruna görünmesi gerekir.

Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Okul ve okul öncesi dönemindeki çocukların şikâyet ettiği bazı sorunlar vardır. Bunlar genellikle burun tıkanıklığı, kulak sızısı ve duyma konusunda yaşadıkları problemlerdir. Bu yaş grubu çocukları yaşadıkları rahatsızlıkları anlatabilirler. Ancak daha küçük yaş grupları anlatamazlar. Bu nedenle küçük çocukların herhangi bir sorunu olup olmadığı öncelikle anne baba tarafından sürekli gözlenmelidir. Ardından bir sorun fark edilir ise çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Örneğin çevresindeki seslere karşılık tepkide bulunmayan ve konuşma konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarda işitme sorunu olabilir. Aynı şekilde çocuğun çok fazla sesini yükseltmemesi ve bağırmamasına rağmen ses kısıklığı yaşaması ses tellerindeki bir probleme işaret edebilir. Bu tarz problemlerde erken teşhis ve tedavi oldukça önem taşır. Bu nedenle küçük çocukların ebeveynleri ve hatta öğretmenleri tarafından sürekli gözlemlenmesi gerekir.

Çocuklarda sık görülen KBB hastalıkları şunlardır:

  • Orta Kulak İltihabı,
  • Farenjit,
  • Tonsilit (bademcik iltihabı),
  • Sinüzit,
  • Kulak zarı problemleri,
  • Geniz eti,
  • Solunum yolu problemleri,
  • Soğuk algınlığı.

Çocuklarda KBB Teşhisi

Çocuklarda KBB hastalıkları farklı birçok sağlık sorununu içerebilir. Bu nedenle hastalığın ne olduğunu teşhis etmek gerekir. Örneğin, sürekli öksüren ve burun tıkanıklığı yaşayan çocuğun sorununun alerji mi yoksa sinüzit mi olduğunu belirlemek gereklidir. Aksi taktirde hastaya yanlış ve gereksiz ilaç verilebilir. Dolayısıyla tedavi sürecinde istenen sonuç alınamaz.

Çocuklarda KBB Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır?

Çocuklar KBB hastalıklarına sık sık yakalandığı veya tedavi edildikten sonra hastalığın tekrarlandığı durumlarda çocuğun mutlaka muayene olması gereklidir. KBB muayenesinde küçük bir endoskop yardımıyla çocuğa zarar verilmeyecek bir şekilde KBB doktoru tarafından muayene edilir. Muayene sonrası çocukta bir veya birden fazla hastalık teşhisi yapılabilir.

 

Çocukluk Dönemi KBB Tanı ve Tedavileri

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?