Kulak Çınlaması ve Benzeri Kulak Hastalıkları

Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması (tinnitus), hastanın psikolojik bir sorunu olmamasına rağmen, dışarıda var olmayan frekanstaki sesleri duymasıdır. Hafif ve yüksek şiddetli gelişebilir. Özellikle geceleri ve sessiz ortamlarda hafif şiddetli çınlamalar duyulabilir. Yüksek şiddetli çınlamalar ise neredeyse her ortamda duyulabilmektedir. Tedavi edilmeyen kulak çınlaması bir süre sonra kişinin psikolojik sorunlar yaşamasına bile neden olabilir.

Kulak çınlamasının tehlikeli olabileceği durumlar da olabilir. Eğer kulak çınlaması bir anda ortaya çıktıysa, hızlı ilerliyorsa bununla birlikte  gelişen baş dönmesi, işitme kaybı, baş ağırsısı ve denge kaybı gibi sorunlar varsa bu durum tehlikelidir.

Belirtiler

Bu sağlık sorununda çınlama, ıslık sesi, yüksek tonlu, tıslama ve zonklama şeklinde kendini belli edebilir. Bunun yerine nadiren görülse de müzikal tonlarda da algılanabilir. Bu sesler bazen sinir bozucu bir hale varır. Dolayısıyla kişinin psikolojik durumunu da etkileyebilir.
Kulak çınlaması belirtileri bir süre devam ettikten sonra birden kesilebilir. Bunun yerine daha yoğun bir sesle kişiyi son derece rahatsız eden bir hale gelebilir. Bazı kişilerde belirtiler gece ve sessiz ortamlarda ortaya çıkar. Bazılarında ise günlük hayatını etkileyebilecek durumda rahatsızlık verebilir.
Kulak çınlaması bazen de altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle kulak burun boğaz alanında işitme kaybı yapabilecek olan her türlü hastalığın belirtisi olarak görülebilir. İç kulak iltihabı, kulak zarında delik olması, iltihap olması veya işitme sinirindeki tümör gibi hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlamasındaki ana sorunlardan birisi altta yatan nedenin zor bulunuyor olmasıdır. Fakat sebebi bilinen durumlarda örneğin; işitme sinirinde bir tümöre bağlı meydana geliyorsa cerrahi tedavi gerekebilir. Bunun yerine radyoterapi gibi yöntemler de uygulanabilir.
Yine dış kulak yolundaki kire bağlı gelişiyorsa kulağın temizlenmesi gerekir. Orta kulak yolundaki sebeplere de bağlı olarak medikal veya cerrahi yollarla hasta tedavi edilebilir.

Sebebi bulunamayan durumlarda ise daha genel tedaviler uygulanır. Kulak çınlaması sistemik nedenlere bağlı gelişiyorsa yüksek tansiyon, çinko eksikliği, kolesterol, B12 veya demir eksikliği gibi hastalıkların araştırılması gerekir. Ardından bu hastalıkların tedavisinin yapılması gerekir.

 

Kulak Çınlaması ve Benzeri Kulak Hastalıkları

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?