Üst Solunum Yolu Alerjisi

Soğuk Algınlığı

Üst Solunum Yolu Alerjisi Nedir?

Üst solunum yolu alerjisi, solunum yollarında bulunan antikorların, başkaları için zararsız olabilecek maddelere karşı savaş açması ve reaksiyon oluşturmasıdır. Bu maddeler toz, besinler, solunum yolu ile alınan maddeler, polen, akarlar ve hayvan tüyleri gibi alerjenler olabilir. Alerji her yaş gurubunda görülebilen tedavisi olan bir sorundur. Çoğunlukla genetik olduğu düşünülür. Ancak çevresel faktörlerin etkisi ile değişik yaşlarda da alerji ortaya çıkmaktadır. Alerjinin başlıca nedenleri olarak sigara ve çevre kirliliği görülmektedir.

Üst Solunum Yolu Alerjisi Belirtileri

Alerjik reaksiyonların belirtileri alerjen maddelere göre farklı şekillerde hissedilebilir. Şiddeti kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte alerjen maddeye maruz kalma sıklığı, süresi ve maddenin miktarına göre de değişebilir. Solunum sisteminde alerjik reaksiyonlar genellikle astım hastalığına sebep olur.

Solunum yollarını etkileyen alerjilerde hapşırma, burun akıntısı veya tıkanıklığı, burunda kaşıntı veya yanma hissi, gözlerde kızarıklık ve sulanma görülebilir. Bunların yanı sıra solunum güçlüğü, kuru öksürük, hırıltılı solunuma neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalar, ciddi alerjik rinit vakalarının, hepatit C, migren ve diyabet gibi hastalıklarla neredeyse aynı sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Solunum yolu alerjileri, yorgunluk, sinirlilik, nabzın yüksek olması gibi belirtilerde gösterebilir. Ancak astım nedeni ile dudak ve tırnaklarda morarma, konuşma zorluğu, konsantrasyon ve dikkat güçlüğü gibi sorunlara neden olabilir. Çocuk ve gençlerde mevsimsel alerji öğrenme yeteneğine yüksek ölçüde etki eder.

Üst Solunum Yolu Alerjisi İçin Tedavi

Antihistaminikler, alerjik rinit ve solunum yolları alerjisinde en sık kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar alerji geliştiğinde en önemli role sahip histamini azaltırlar ve bu şekilde etki ederler. Allerjene maruz kalmadan önce kullanılması daha iyidir. Çünkü alerjene maruz kalmadan daha çok etkili olurlar. Özellikle kaşıntı, akıntı ve hapşırma gibi belirtileri azaltırlar.

Kronik alerji vakalarında size önerilen ilaçları rutin olarak kullanmanız gerekir. Op. Dr. Tayfun Demirel, solunum yolu alerjileri tedavisinde on yılı aşkın deneyimiyle hastalarına başarılı tedavi seçenekleri sunmaktadır. Tedaviler, kişiye özel bir şekilde planlanır. Sık sık üst yolunum alerjisi yaşıyorsanız, bizimle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

 

Üst Solunum Yolu Alerjisi

Doktorunuzla Tanışın

TAKİP EDİN
OYLAMA
5/5

Randevu Hattı

Op. Dr. Tayfun Demirel'in sağlık sorununuzu anlaması ve sizin için en uygun tedaviye karar vermesi için kendisinden randevu alın.

Whatsapp Destek Hattı

WhatsApp destek hattımız 7/24 soru ve sorunlarınız için aktif bir şekilde çalışmaktadır.

+90 541 402 37 26

Randevu veya sorularınız için yukarıdaki telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu

Tedavi ve operasyon süreçleri hakkında bilgi almak için formu doldurarak bizimle iletişime geçin. 

Başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size yardımcı olabilir miyiz?